HPV

Co je HPV infekce?

HPV infekce (= nákaza lidským papilomavirem) je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných chorob. Přenáší se zejména pohlavním stykem, ale její přenos je možný i kontaktem s kontaminovanými předměty (např. ručník, který použila infikovaná osoba).

Lidské papilomaviry

Lidské papilomaviry jsou velmi odolné, dobře se jim daří zejména na vlhkých, teplých místech. V lidském těle napadají pokožku a sliznice a to zejména v oblastech přechodu jednoho typu epitelu ve druhý.

Typy HPV

Je známo mnoho typů HPV a jsou značeny číselně, podle doby jejich objevení. Dělí se na méně rizikové a vysoce rizikové. Vysoce rizikové typy HPV mají potenciál způsobit až rakovinu postižené tkáně. Mezi vysoce rizikové typy HPV patří typy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68. Za nejvýznamnější jsou v tomto ohledu pokládány HPV 16 a 18.​

Průběh infekce HPV

Infekce HPV probíhá zpočátku bez jakýchkoli příznaků. Viry, což jsou vnitrobuněční parazité, se vnoří do hostitelské buňky a začnou ji používat ke svému rozmnožování. Tyto napadené buňky se časem mění, což se dá prokázat při jejich vyšetření pod mikroskopem. Pokud nakažený člověk situaci neřeší, může se stav buněk stále zhoršovat, až mohou vzniknout nádorové změny (při infekci vysoce rizikovými typy HPV), které přímo ohrožují člověka na životě.

Jak se bránit proti infekci HPV?

Před začátkem pohlavního života je vhodné nechat dívky i chlapce očkovat proti HPV. Na trhu existuje několik vakcín, které se liší v tom, na jaké typy HPV působí. V průběhu dospělosti je nedílnou součástí prevence u žen každoroční návštěva a vyšetření u gynekologa. Gynekolog jednak odebere stěr na cytologické vyšetření (vyšetření buněk pod mikroskopem), jednak důkladně prohlédne děložní čípek, zda na něm nejsou nějaké změny. Na vyžádání lze provést i speciální test, který zjistí, zda je žena nakažena HPV a jakým typem (tento test si platí pacientka sama).