Symptomy hpv

Sekce: HPV

JAK POZNÁTE,
ŽE TRPÍTE HPV INFEKCÍ ?

Nedílnou součástí prevence jsou pravidelné gynekologické prohlídky minimálně 1x ročně. Gynekolog Vám provede vyšetření čípku a udělá stěr na cytologii. Infekce HPV způsobuje změny buněk na čípku, které jsou nejdříve viditelné pouze v rámci cytologie (mikroskopem). V případě, že nález postoupil k horšímu stádiu, vidí gynekolog změny na děložním čípku již při vyšetření.

Pokud jsou změny v začátcích a jsou viditelné zatím pouze na cytologii (i když pacientka nemá žádné příznaky), je nutné pokračovat v lékařském sledováních a je vhodná i podpůrná terapie, kterou Vám lékař doporučí.

Infekce lidským papilomavirem je velmi rozmanitá, protože klinické projevy infekce mohou mít široké spektrum.

Infekce HPV na děložním čípku probíhá v několika fázích. Viry (tedy i HPV) jsou vnitrobuněční parazité, kteří se dostanou do hostitelské buňky a svojí genetickou informaci začlení do genetické informace hostitelské buňky, kterou takto používají ke svému rozmnožování. Zároveň způsobují strukturální a funkční změny napadených buněk. Podle toho, jakým typem HPV se žena nakazí, mohou změny buněk jít od mírných (cytologie ASCUS, LSIL), přes výraznější (HSIL) až k závažným (karcinom). Vývoj onemocnění záleží na tom, jakým typem HPV je pacientka nakažena (dá se zjistit pomocí HPV testace) a velmi záleží na imunitním systému nakažené ženy, zda si bude s nákazou HPV schopen poradit.

Kromě změn na děložním čípku mohou HPV způsobit kondylomata (výrůstky, bradavice), která se mohou vyskytnout na různých infikovaných tkáních – na děložním hrdle, v pochvě, na vulvě a hrázi, v okolí konečníku, na penisu, na kůži, v hrtanu apod.