HPV Infekce

HPV Infection

Epidemiologie

Lidský papilomavirus (HPV) je celosvětově nejběžnější sexuálně přenosná infekce: většina sexuálně aktivních lidí bude v určité fázi svého života s virem v kontaktu.

Odhaduje se, že může postihnout až 30 % žen do třiceti let. Číslo, které nad tímto věkem klesá na 12 %.

Každý, kdo je sexuálně aktivní, se může touto infekcí nakazit, bez ohledu na počet partnerů a sexuálních praktik, které měl. Proto je důležité se správně chránit používáním kondomu. Jakmile je však virus detekován, není možné určit, kdy k infekci došlo, protože může zůstat neodhalen lékařskými kontrolami po celá léta.

Přestože je prevalence HPV u mužské veřejnosti nižší a chybí studie potvrzující data, odhaduje se, že 70 % mužů bude v určité fázi svého života pozitivních.

Bez ohledu na tato čísla ve většině případů nedojde k žádným vážným následkům: 80 % z nich virus spontánně odstraní do dvou let.

Klasifikace

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze kmeny HPV rozdělit do tří širokých kategorií v závislosti na pravděpodobnosti, že způsobí rakovinu: nízké, střední nebo vysoké riziko.

Různým typům HPV jsou přiřazena čísla podle pořadí, ve kterém byly objeveny. Z více než 200 kmenů HPV, o kterých víme, jich 40 infikuje oblast genitálií a 14 z nich je vysoce rizikových. Tyto vysoce rizikové kmeny mají potenciál způsobit některé typy lézí na pohlavních orgánech, které mohou přejít v rakovinu.

NÍZKÉ RIZIKO HPV

To jsou nejčastější a ty, které mohou způsobit genitální bradavice, známé jako condyloma acuminata, a mírné změny na ženském děložním čípku. Nemají však potenciál způsobit rakovinu ani vážné léze a ve většině případů tělo tyto nízkorizikové kmeny samo odstraní v průměru do dvou let. Nejběžnější z nich jsou typy 6 a 11.

STŘEDNÍ RIZIKO HPV

Lékařská expertíza dosud nebyla schopna určit, zda je riziko způsobení nějakého typu maligní změny v buňkách u středně rizikových kmenů HPV vysoké nebo nízké. Některé kmeny HPV v této kategorii jsou 26, 53 a 73.

VYSOKÉ RIZIKO HPV

Jedná se o nejvzácnější, ale nejzávažnější kmeny HPV, protože mají potenciál způsobit léze na děložním čípku, které se časem mohou vyvinout v rakovinu děložního čípku, pokud nejsou včas odhaleny a řádně léčeny.

Vysoce rizikové kmeny jsou zodpovědné prakticky za všechny rakoviny děložního čípku; za 70-90 % rakoviny pochvy a řitního otvoru, za 40 % rakoviny vulvy a 20 % rakoviny orofaryngu. HPV 16 a 18 jsou dva nejběžnější a souvisí se 70 % všech cervikálních nádorů.

Na čem závisí spontánní HPV clearance?

1. TYP VIRU:

Existuje mnoho různých typů HPV, které jsou klasifikovány v závislosti na riziku rozvoje rakoviny děložního čípku. Typy 16 a 18 jsou nejběžnější vysoce rizikové kmeny. Typy jsou 6 a 11 jsou nejběžnější nízkorizikové kmeny. Některé typy, jako je 16, je obtížnější vymazat než jiné. Typ viru je jediný faktor, který nelze změnit.

2. IMUNITNÍ STAV:

Když je náš imunitní systém, náš přirozený obranný systém oslabený, naše tělo má těžší bojovat s jakoukoli vnější hrozbou.

Ve většině případů náš imunitní systém virus vyčistí do dvou let. Někdy však náš imunitní systém virus nerozpozná a může v těle zůstat po dlouhou dobu neodhalen. Právě když HPV přetrvává, může způsobit léze, které časem a bez řádné léčby mohou přejít do závažnějšího stadia.

Důvodem jeho obtížné detekce je to, že se jedná o malý virus bez pouzdra, a proto nemá obal, který by jej činil detekovatelným naším přirozeným imunitním systémem.

Jeho infekční schopnosti jsou určeny některými predisponujícími faktory, které mohou viru umožnit kopírovat svůj genetický materiál v našich buňkách, a proto způsobit určitý typ poranění.

Eliminace HPV naším imunitním systémem závisí na čtyřech faktorech:

3. ROVNOVÁHA VAGINÁLNÍ MIKROBIOTY:

Doporučuje se, aby zdravá vaginální mikroflóra byla méně rozmanitá než střevní mikroflóra a měla by se skládat hlavně z Lactobacillus crispatus, prospěšné bakterie, která souvisí s remisí HPV. Naopak bylo zjištěno, že vaginální Gardanella souvisí s větší perzistencí infekce a větší pravděpodobností cervikálních lézí.

4. HISTOLOGICKÁ STRUKTURA DĚLOHY                    ECTOCERVIX:

HPV má více problémů s infikováním těla, pokud je náš děložní čípek dobře epitelizován a má neporaněnou a klidnou transformační zónu.

Prevence HPV

Existují čtyři základní způsoby, jak zabránit infekci HPV: vakcína, pravidelné gynekologické prohlídky, používání kondomů a bezpečný sexuální život.

1. VAKCÍNA:

Existují tři existující vakcíny k prevenci HPV a odhaduje se, že jejich rozšířené používání dospívajícími dívkami, které ještě nejsou sexuálně aktivní, drasticky sníží riziko nákazy infekcí, a tím i rozvoje rakoviny děložního čípku (nejkompletnější vakcína chrání před devíti nejběžnějšími typy virů, včetně sedmi vysoce rizikových a dvou nízkorizikových). To platí zejména pro rozvojové země, jejichž úmrtnost na rakovinu děložního čípku je mnohem vyšší než v západních zemích.

Ačkoli je vakcína nejúčinnější, je-li podána před prvním pohlavním stykem, lze ji podat i poté.

Doporučuje se také očkovat muže, protože jsou hlavními přenašeči viru.

2. GYNEKOLOGICKÁ VYŠETŘENÍ

Absolvování doporučených pravidelných testů, známých jako testy stěru z děložního čípku nebo Pap testy, je velmi důležité, protože mohou detekovat přítomnost infekce HPV, a to i v jejích velmi raných fázích. To umožňuje včasnou léčbu a je to důležitý způsob, jak snížit riziko lézí nebo rakoviny, které se vyvíjejí, když je virus po dlouhou dobu nezjištěn.

3. POUŽÍVÁNÍ KONDOMŮ

Používání kondomu snižuje šance na infekci HPV, i když si každý musí být vědom toho, že jeho použití infekci zcela nezabrání. Je důležité mít na paměti, že ve 40 % případů nejsou kondomy používány správně a nejbezpečnějším způsobem, protože se často používají pouze před koncem pohlavního styku, aby se zabránilo ejakulaci přímo uvnitř pochvy. Je bezpečnější nasadit kondom na začátku sexu a nesundavat ho až na konci.

4. SEXUÁLNÍ VÝCHOVA

Jedná se o základní preventivní nástroj pro děti a dospívající. Cílem je poskytnout jim přesné informace o potenciálních účincích HPV infekce a o tom, jak praktikovat bezpečný sexuální život.

Udržování návyků zdravého životního stylu, které zahrnují vyváženou stravu a nekouření, nám navíc pomůže snížit pravděpodobnost nákazy HPV.

Přenos a mýty o HPV

Hlavním způsobem, jak se někdo nakazit HPV, je přímý sexuální kontakt, ať už vaginální, anální nebo orální, nebo používání osobních předmětů, jako jsou sexuální hračky, které infikovaná osoba použila. a které nebyly řádně dezinfikovány.

Přestože o tomto viru existuje mnoho nepravdivých mýtů, pravdou je, že na základě dosud shromážděných vědeckých důkazů lze dojít k závěru, že:

  • Přenášet a šířit mohou jak ženy, tak muži
  • Virus může zůstat bez povšimnutí a nevykazovat žádné příznaky
  • Čím více sexuálních partnerů máte, tím větší je riziko infekce, i když je možné ji získat pouze jedním sexuálním vztahem.
  • I když je to velmi vzácné, není nemožné, aby těhotná matka přenesla HPV na dítě v době porodu, pokud má bradavice v porodních cestách, které by mohly novorozenci způsobit laryngeální papilomatózu.

Nebylo prokázáno, že by se virus přenášel prostřednictvím:

  • Bazény, vířivky, tělocvičny nebo jakýkoli jiný typ sportovního prostředí.
  • Toaletní sedátka
  • Polibky na ústa
  • Objetí nebo jiný nesexuální fyzický kontakt.
  • Špatná osobní hygiena
  • Hračky, jídlo nebo nádobí

Příznaky HPV

Jak poznáte, že jste byli infikováni HPV?

Jak již bylo řečeno, HPV často jedná tiše, aniž by infikovaná osoba věděla, že tam je. Proto je tak důležité chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, jejichž součástí je i cytologie.

Pokud má tento test podezřelý výsledek, bude nutné provést lékařskou kontrolu a také další vyšetření, která specialista považuje za nezbytná.

Je důležité mít na paměti, že infekce různými typy HPV je velmi různorodá a že její klinické projevy mohou být různé, včetně:

  • Viditelné nebo klinické léze.
  • Neviditelné nebo subklinické léze, ale diagnostikované nějakou metodou, obvykle vyšetřením buněk.
  • Latentní stavy, ve kterých je infekce přítomna, ale v neaktivním stavu.

Co se může stát, pokud máte HPV?

Infekce lidským papilomavirem má evoluční průběh a není synonymem pro rakovinu, takže pozitivní diagnóza by neměla být důvodem k poplachu.

Kromě toho, jak jsme již uvedli, prognóza a vývoj infekce bude záviset na mnoha faktorech, jako je kmen HPV, který nás infikuje, náš imunitní systém a náš životní styl.

Když jsme tedy konfrontováni s infekcí, mohou se objevit velmi různorodé léze, které mohou být symptomatické nebo asymptomatické v závislosti na kmeni HPV, který nás infikuje. Proto je velmi důležité pravidelně navštěvovat gynekologa nebo zdravotního specialistu.

Kondylomata nebo genitální bradavice způsobené nízkorizikovými kmeny HPV

Jedná se o viditelné léze, které se mohou objevit na děložním čípku i na jiných oblastech ženských nebo mužských genitálií, jako je vagína, vulva, močová trubice, řitní otvor, penis, hráze, hrtan nebo kůže.

Objevují se jako nepravidelné léze, často popisované jako květákovité. Mohou mít stejnou barvu jako kůže, růžové nebo bílé, jednoduché nebo vícenásobné, měkké, proměnlivé velikosti nebo splývající.

Přestože genitální bradavice musí být léčeny a mohou pacientovi způsobit nepohodlí, jejich prognóza není příliš závažná a zřídka vedou k rakovinným lézím

Cervikální léze způsobené vysoce rizikovým HPV

Cervix je oblast genitálií, která má vyšší riziko perzistentních infekcí HPV.

Jakmile dojde k infekci, virus se začne dělit v buňkách našeho děložního čípku a měnit svou morfologii. Čím více buněk je změněno, tím větší je závažnost premaligních lézí, které by mohly vést ke vzniku rakoviny

Podle stupně progrese můžeme rozlišovat:

  • Léze nízkého stupně (LSIL) nebo méně závažné léze s vysokou pravděpodobností spontánní eliminace naším imunitním systémem

  • Léze vysokého stupně (HSIL) nebo léze vyšší závažnosti, u kterých je pravděpodobnější, že přetrvají a mají vyšší riziko progrese do rakoviny děložního čípku.

V každém případě gynekolog nebo odborník na zdraví žen určí nejvhodnější postup podle konkrétních podmínek každé pacientky.